Preskočiť na hlavný obsah
Aktualita

Jozef Jankovič

Publikované 19 januára, 2022

Obsah

Jozef Jankovič

Jozef Jankovič bol vedúcou osobnosťou slovenského sochárstva

Dňa 8. novembra 1937 sa v Bratislave narodil sochár, maliar, grafik a ilustrátor Jozef Jankovič. Patril medzi vedúce osobnosti moderného slovenského sochárstva.

Pre sochára Jozefa Jankoviča bola charakteristická tvorba monumentálnych figurálnych reliéfov a plastík vo verejnom priestore s typickým hypertrofovaným tvarom končatín, deformovanými telami bez hlavy a trupu. Bol autorom, ktorý dokázal sochu zrealizovať v epoxide, kameni, kove, dreve, plaste, papieri aj v kombinácií všetkých materiálov.


Umelecké štúdiá absolvoval v Bratislave -Školu umeleckého priemyslu aj Vysokú školu výtvarných umení na oddelení figurálneho sochárstva profesora Jozefa Kostku. Od 60. rokov 20. storočia si jeho tvorba získala uznanie v medzinárodnom kontexte.

Výstavu Socha piešťanských parkov – PRIESTOR 93 môžu kúpeľní hostia i návštevníci obdivovať na kúpeľnom ostrove. Predstavuje sa tu 20 autorov so 49 prácami plenérovej expozície. Jozef Jankovič: Lavica a pravica. Foto: archív TASR, autor Š. Kačena/20. júla 1993

Počas normalizačného prenasledovania všetkých avantgardných prejavov v 70. rokoch minulého storočia bol J. Jankovič odsúdený do vnútornej emigrácie. Veľkorozmerné objekty a súsošia teda vystriedali komorná kresba, grafika a šperkové miniatúry.

Po čiastočnom uvoľnení spoločenskej situácie v polovici 80. rokov sa opäť vrátil k veľkorozmernej soche.
Jozef Jankovič patril k zakladateľom počítačovej grafiky na Slovensku. Laickej verejnosti je známy najmä jeho pamätník Obete varujú v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Počas normalizácie bolo dielo presunuté do nacistami vypálenej obce Kalište. V roku 2004 bol pamätník znova nainštalovaný na pôvodnom mieste.

Svoje sochárske práce Jankovič realizoval a vystavoval v Chorvátsku, Slovinsku, Nemecku, Francúzsku či v Južnej Kórei. Reprezentoval Slovensko na Bienále v talianskych Benátkach (1970, 1995).
Od roku 1990 pôsobil ako profesor na VŠVU, kde po politických zmenách v roku 1989 zastával aj funkciu rektora. Za svoju tvorbu získal Jozef Jankovič množstvo medzinárodných aj domácich ocenení. Ako mladý autor dostal Cenu Cypriána Majerníka a Grand Prix Danuvius počas medzinárodnej prehliadky umenia Danuvius v Bratislave (1968). O rok neskôr si prevzal Cenu na Bienále mladých vo francúzskom Paríži (1969). V roku 1983 mu bola v rakúskej Viedni udelená prestížna Herderova cena.

V roku 2004 mu prezident Slovenskej republiky prepožičal vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Laureátom Krištáľového krídla v kategórii výtvarné umenie a Ceny Fondu výtvarných umení (FVU) za celoživotné dielo sa stal v roku 2012.
Karol Kállay fotí v ateliéri akademického sochára Jozefa Jankoviča. Foto: archív TASR, autor V. Benko/7. septembra 1992

Akademický sochár Jozef Jankovič zomrel 6. júna 2017 v Bratislave vo veku 79 rokov.

Zdroj: Internet

Publikované 19 januára, 2022

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

X